Města

kutna-hora

Kutná Hora – 37 km – středověké královské město

královská mincovna, středověká těžba stříbra

sv-barbora

Chrám sv. Barbory

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

vorsilka

Chrám sv. Voršilky

Nachází se v ulici Jiřího z Poděbrad ve městě Kutná Hora. Je chráněn jako kulturní památka České republiky

katedrala-nanebevzeti

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

kostnice

Kostnice v Kutné Hoře

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

vlassky-dvur

Vlašský dvůr

Jde o významnou historickou a kulturní památku nacházející se v Kutné Hoře. Jedná se o bývalý královský palác s mincovnou, vybudované ve 13. století

muzeum-stribra

České muzeum stříbra v Kutné Hoře

Jedinečná možnost poznat středověký stříbrný důl – štola na těžbu stříbra.

kourim

Kouřim – 10 km

Nejstarší město na území České republiky v samém středu Evropy. Zajímavé městské opevnění, Skanzen lidových staveb, Santiniho kaple na hřbitově, Zvonice, Kostel sv. Štěpána

prerov

Přerov n/Labem – 15 km

Rozsáhlý staročeský skanzen nejstarší v republice a čtvrtý nejstarší v Evropě.

klaster-sazava

Sázava – 30 km – Klášter Sázava

Vypravte se na pouť za svatým Prokopem, který tu roku 1032 založil jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách. Málokteré mystické místo k vám bude promlouvat tolika vjemy, jako tato křižovatka západní a východní kultury, slovanské i latinské zbožnosti. Můžete rozjímat poblíž poustevnické jeskyně sv. Prokopa, prozkoumat základy kostela z 11. století, kochat se nedostavěným trojlodím a unikátními gotickými freskami v interiérech, pohlédnout na ostatky zakladatele kláštera nebo se projít barokním konventem přeměněným na zámek.

koneprusy

Beroun- 45 km – Koněpruské jeskyně v Českém krasu

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

terezin

Terezín – 90 km

Za druhé světové války se stal největším koncentračním táborem na území českých zemí.Dnes je toto město jedním velkým památníkem, připomínajícím tragické osudy desetitisíců Židů, kteří prošli zdejším koncentračním táborem.